Laseri su odavno prisutni u dentalnoj medicini, a tijekom godina postali su ključni alat u mnogim stomatološkim postupcima. Za razliku od prijašnjih vremena kad su se laserske tehnologije primjenjivale samo za preciznu dijagnostiku i minimalno invazivne tretmane, danas laseri za meka tkiva igraju važnu ulogu u raznim stomatološkim tretmanima – od liječenja bolesti desni do oblikovanja tkiva tijekom kirurških zahvata.
Što je LASER?
Akronim LASER dolazi od engleskog izraza “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, što znači pojačanje svjetlosti putem stimulirane emisije zračenja. To je tehnologija koja koristi koncentrirane svjetlosne valove za različite primjene, uključujući stomatologiju. Laseri koriste specifične valne duljine svjetlosti kako bi omogućili precizno djelovanje na tkiva, bilo za rezanje, koagulaciju (zgrušavanje krvi, odnosno zaustavljanja krvarenja), čišćenje ili sterilizaciju.
Kako se laser koristi u stomatologiji?
Laser u stomatologiji koristi visokoenergetske svjetlosne valove za različite zahvate na mekim i tvrdim tkivima u usnoj šupljini. Ovisno o vrsti lasera i valnoj duljini svjetlosti, laserski uređaji mogu biti namijenjeni za rad na različitim vrstama tkiva – od desni i usne šupljine do zuba i kostiju.
Dakle, u stomatologiji se koriste dva osnovna tipa lasera:
Laseri za meka tkiva – za precizno rezanje i oblikovanje desni i drugih mekih tkiva u usnoj šupljini.
Laseri za tvrda tkiva – usmjereni na zube i kosti, koriste snažnu energiju za precizno rezanje ili pripremu površine zuba za daljnje tretmane poput plombiranja.
Primjena lasera u stomatologiji
Laseri za meka tkiva najčešće se koriste u tretmanima koji uključuju desni, frenulum, uklanjanje cista, liječenje aftoznih ulkusa i oblikovanje gingive, kao i u estetske svrhe poput oblikovanja rubova desni. Osim toga, laseri se koriste za liječenje bolesti desni poput gingivitisa i parodontitisa, jer pomažu u uklanjanju plaka i bakterija s minimalnim oštećenjem okolnog zdravog tkiva.
Laseri se također koriste za smanjenje boli u određenim stomatološkim zahvatima, kao i za ubrzavanje procesa ozdravljenja, zahvaljujući svojoj sposobnosti da stimuliraju regeneraciju tkiva i poboljšaju cirkulaciju.
Brojne su prednosti upotrebe lasera u stomatologiji:
1. Minimalno invazivno liječenje
Laseri omogućuju precizno rezanje ili oblikovanje tkiva, smanjujući potrebu za tradicionalnim kirurškim instrumentima poput skalpela. Ovaj minimalno invazivni pristup smanjuje traumu tkiva, što rezultira manjom boli tijekom i nakon zahvata.
2. Brži oporavak
Zbog manje traume tkiva, pacijenti koji se podvrgavaju laserskim zahvatima obično imaju brži oporavak u odnosu na tradicionalne kirurške metode. Lasersko liječenje također smanjuje rizik od infekcija i stvara manju količinu postoperativnih komplikacija.
3. Manje krvarenja
Jedna od ključnih prednosti lasera za meka tkiva je njegova sposobnost da, pri rezanju, koagulira krvne žile, što smanjuje krvarenje tijekom zahvata. To čini laser izuzetno korisnim za tretmane na desni, gdje se često susrećemo s većim brojem malih krvnih žila.
4. Preciznost i kontrola
Laserski tretmani omogućuju visoku preciznost, što znači da stomatolog može djelovati samo na specifična područja, a da pritom ne ošteti okolno tkivo. Ovo je osobito korisno u estetskim zahvatima, gdje je važno održati prirodni izgled i funkcionalnost usne šupljine.
5. Manje potrebe za anestezijom
Zahvaljujući minimalnoj boli tijekom zahvata, laserski tretmani često zahtijevaju manju upotrebu lokalnih anestetika, što znači ugodnije iskustvo za pacijente. Naime, kako smo već spomenuli, laseri za meka tkiva imaju sposobnost koagulacije, odnosno laseri automatski zatvaraju male krvne žile čime smanjuju krvarenje i stvaraju manje upale. Manja bol posljedica je njihove iznimne preciznosti, odnosno toga što se ne oštećuju se okolna tkiva, a uz sve to laserska energija potiče proizvodnju kolagena i poboljšava cirkulaciju u tretiranom području, što ubrzava prirodni proces zacjeljivanja i smanjuje upalu, čime se također smanjuje postoperativna bol.
Laser za tvrda tkiva
Za razliku od lasera za meka tkiva, laserski uređaji za tvrda tkiva koriste snažniju energiju koja je usmjerena na zube i kosti. Ovi laseri omogućuju precizno rezanje ili oblikovanje tvrdih zubnih struktura, kao i pripremu zuba za stomatološke plombe. Laseri za tvrda tkiva također mogu biti korišteni za liječenje zubnog karijesa i čišćenje korijenskih kanala.
Zašto laser za meka tkiva?
Laser za meka tkiva predstavlja značajan napredak u stomatologiji, omogućujući precizne, brze i manje bolne zahvate. Prednosti ove tehnologije, kao što su minimalna invazivnost, manja bol, kraće vrijeme oporavka i preciznost, čine je izvrsnim izborom za mnoge stomatološke tretmane. Iako postoje određena ograničenja, poput potrebe za specijaliziranim znanjem i opremom, laserski tretmani sve su popularniji u modernoj stomatologiji. Ako razmišljate o stomatološkom zahvatu i želite saznati više o tome kako vam laser može pomoći, konzultirajte se s našim stručnjacima koji će vam pomoći u odabiru najprikladnijeg tretmana za vaše potrebe.