Većini ljudi odlasci zubaru nisu pri vrhu popisa omiljenih stvari. Baš zato stomatolozi već dugi niz godina pokušavaju preglede učiniti što ugodnijima. Jedna od prvih poduzetih akcija s tim ciljem je primjena anestezije. Ona je danas postala standardna stomatološka procedura koja, osim što pacijentu uklanja osjećaj boli, stomatologu omogućava precizan i učinkovit rad. Evo što sve treba znati o anesteziji u stomatologiji…
Što je anestezija i je li svima namijenjena?
Anestezija omogućava privremenu neosjetljivost na bol tijekom stomatoloških zahvata i to tako da blokira živce u usnoj šupljini zbog čega pacijent ne osjeća bol za vrijeme stomatološkog postupka.
Svakako treba istaknuti da je anestezija primjenjiva na sve pacijente, odnosno da ju, bez ikakve bojazni od nepovoljnih učinaka na zdravlje, mogu primati i djeca, trudnice, osobe starije životne dobi… Iznimka su tek pacijenti s alergijama na anestetik kod kojih treba provjeriti postoji li vrsta anestetika na koju nisu alergični.
Odabir vrste anestezije za svakog se pacijenta određuje individualno, s obzirom na njegovo opće zdravstveno stanje te vrstu potrebnog zahvata.
Koliko ima vrsta anestezija?
Različite vrste anestezije pružaju značajne mogućnosti prilagodbe prema individualnim potrebama svakog pacijenta.
Dvije su osnovne vrste anestezije:
Vrste lokalne anestezije
Lokalna anestezija počinje djelovati brzo, a manifestira se kao utrnulost dijelova usne šupljine, zuba, desni, vilice… Obično se koristi prilikom uklanjanja karijesa, ugradnje ili promjene plombi, vađenja zuba, ugradnje krunice i implantata…
Individualni pristup
Vrstu anestezije odabire stomatolog uzimajući u obzir medicinska stanja pacijenta, straha ili tjeskobe koje posjeti stomatologu izazivaju kod pacijenta, stomatološki postupak (različiti postupci zahtijevaju različite vrste anestezije) te, naravno, prethodne reakcije na anesteziju.
Svaki pacijent ima svoje jedinstvene potrebe i toleranciju na anestezijupa se stoga bira ona anestezija koja, u tom trenutku, najbolje odgovara svim navedenim elementima.
Treba li se bojati komplikacija?
Komplikacije povezane s dentalnom anestezijom vrlo su rijetke, a dođe li do njih, treba imati na umu da su stomatolozi opremljeni za brzo i adekvatno rješavanje eventualnih problema.
Dvije su najčešće vrste komplikacija se mogu pojaviti:
Opća anestezija i sedacija
Kako smo već napomenuli, opća anestezija primjenjuje se uglavnom u složenijim kirurškim zahvatima. Ona podrazumijeva postupno (i povratno) smanjivanje funkcije središnjeg živčanog sustava što pacijenta dovodi u stanje bez svijesti i neosjetljivosti na bol, a pacijent se ne sjeća medicinskog zahvata.
No, u stomatologiji se kod odraslih najčešće primjenjuje svjesna sedacija. Riječ je o postupku kojim se, primjenom intravenskih lijekova, postiže stanje opuštenosti pacijenta te smanjenje nelagode i straha. Pacijent je cijelo vrijeme budan, komunicira sa stomatologom, no ne osjeća nelagodu, bol ili strah.