Search
Close this search box.

Anestezija – “tajna” bezbolne stomatologije

Većini ljudi odlasci zubaru nisu pri vrhu popisa omiljenih stvari. Baš zato stomatolozi već dugi niz godina pokušavaju preglede učiniti što ugodnijima. Jedna od prvih poduzetih akcija s tim ciljem je primjena anestezije. Ona je danas postala standardna stomatološka procedura koja, osim što pacijentu uklanja osjećaj boli, stomatologu omogućava precizan i učinkovit rad. Evo što sve treba znati o anesteziji u stomatologiji…

  • Što je anestezija i je li svima namijenjena?

Anestezija omogućava privremenu neosjetljivost na bol tijekom stomatoloških zahvata i to tako da blokira živce u usnoj šupljini zbog čega pacijent ne osjeća bol za vrijeme stomatološkog postupka.

Svakako treba istaknuti da je anestezija primjenjiva na sve pacijente, odnosno da ju, bez ikakve bojazni od nepovoljnih učinaka na zdravlje, mogu primati i djeca, trudnice, osobe starije životne dobi… Iznimka su tek pacijenti s alergijama na anestetik kod kojih treba provjeriti postoji li vrsta anestetika na koju nisu alergični.

Odabir vrste anestezije za svakog se pacijenta određuje individualno, s obzirom na njegovo opće zdravstveno stanje te vrstu potrebnog zahvata.

  • Koliko ima vrsta anestezija?

Različite vrste anestezije pružaju značajne mogućnosti prilagodbe prema individualnim potrebama svakog pacijenta.

Dvije su osnovne vrste anestezije:

opća – podrazumijeva potpunu odsutnost svijesti pacijenta tijekom dentalnog zahvata; primjenjuje se uglavnom u složenijim kirurškim zahvatima;
lokalna – najčešća vrsta anestezije u dentalnoj praksi; kako i samo ime govori, ova se vrsta anestezije primjenjuje na određeno mjesto u usnoj šupljini, a svijest ostaje očuvana.
  • Vrste lokalne anestezije

Lokalna anestezija počinje djelovati brzo, a manifestira se kao utrnulost dijelova usne šupljine, zuba, desni, vilice… Obično se koristi prilikom uklanjanja karijesa, ugradnje ili promjene plombi, vađenja zuba, ugradnje krunice i implantata

Provodna anestezijaprimjenjuje se kada je potrebna anestezija većeg područja, poput cijele polovice čeljusti. Često se koristi za postupke poput vađenja umnjaka ili liječenja stražnjih zubi (zbog većih korijena).
Infiltracijska anestezija primjenjuje se direktno na područje gdje se obavlja zahvat, primjerice ispuna ili vađenja zuba. Anestetik se ubrizgava laganim pritiskom kako bi se postigla ravnomjerna distribucija anestetika oko živčanih završetaka.
Intraligamentarna anestezijaomogućuje brzu i učinkovitu anesteziju za pojedinačni zub. Obično se primjenjuje kada je potrebna precizna i ciljana anestezija za jedan zub, a koristi se kod manje invazivnih stomatoloških postupaka kao što su vađenje zuba, ispuni ili endodontski tretmani.
Topikalna (površinska) anestezija – podrazumijeva izravnuprimjenu anestetika u spreju ili gelu na kožu ili sluznicu. Često se koristi za pripremu područja za druge vrste anestezije kako bi se smanjila nelagoda tijekom uboda igle.
  • Individualni pristup

Vrstu anestezije odabire stomatolog  uzimajući u obzir medicinska stanja pacijenta, straha ili tjeskobe koje posjeti stomatologu izazivaju kod pacijenta, stomatološki postupak (različiti postupci zahtijevaju različite vrste anestezije) te, naravno, prethodne reakcije na anesteziju.

Svaki pacijent ima svoje jedinstvene potrebe i toleranciju na anestezijupa se stoga bira ona anestezija koja, u tom trenutku, najbolje odgovara svim navedenim elementima.

  • Treba li se bojati komplikacija?

Komplikacije povezane s dentalnom anestezijom vrlo su rijetke, a dođe li do njih, treba imati na umu da su stomatolozi opremljeni za brzo i adekvatno rješavanje eventualnih problema.

Dvije su najčešće vrste komplikacija se mogu pojaviti:

na mjestu uboda: bol ili nelagoda na mjestu uboda igle, oticanje, modrice (najčešće prolaze nakon kratkog vremena);
udaljene komplikacije: vrlo su rijetke, a odnose se na alergijske reakcije na sastojke anestetika; manifestacije mogu biti od blagog osipa do težih alergijskih reakcija.
  • Opća anestezija i sedacija

Kako smo već napomenuli, opća anestezija primjenjuje se uglavnom u složenijim kirurškim zahvatima. Ona podrazumijeva postupno (i povratno) smanjivanje funkcije središnjeg živčanog sustava što pacijenta dovodi u stanje bez svijesti i neosjetljivosti na bol, a pacijent se ne sjeća medicinskog zahvata.

No, u stomatologiji se kod odraslih najčešće primjenjuje svjesna sedacija. Riječ je o postupku kojim se, primjenom intravenskih lijekova, postiže stanje opuštenosti pacijenta te smanjenje nelagode i straha. Pacijent je cijelo vrijeme budan, komunicira sa stomatologom, no ne osjeća nelagodu, bol ili strah.

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Riviera