Može li tijelo odbiti zubne implantate?

odbacivanje implantata

Zubni implantati pokazali su se izuzetno uspješnim i dugoročnim rješenjem za zamjenu izgubljenih zuba, a visok postotak njihove ugradnje bez komplikacija, čini ih jednim od najpouzdanijih postupaka u stomatologiji. Međutim, iako dizajnirani da traju cijeli život, u rijetkim slučajevima može doći do toga da tijelo odbaci implantat.

Rutinski postupak koji ponekad „zapne“

Treba podsjetiti da su zubni implantati obično izrađeni od titana ili drugih biokompatibilnih materijala, što znači da bi tijelo trebalo prihvatiti implantat bez problema, no unatoč tome, postoje situacije koje mogu uzrokovati odbacivanje implantata. Jedna od njih, ujedno i najčešća, je neuspješna integracija. To se događa kada implantat ne sraste s čeljusnom kosti tijekom procesa osteointegracije. Riječ je o važnom procesu u kojem titan od kojeg je izrađen implantat stvara čvrstu vezu s okolnom kosti, stvarajući stabilnu osnovu za umetanje zubne krunice ili mosta. Ako integracija ne uspije, implantat može postati labav čime rizik od odbacivanja postaje veći.

Iako su razlozi neuspješne osteointegracije individualni, možemo izdvojiti neke od najučestalijih:

  • Infekcija: Ako dođe do infekcije na području oko implantata, može doći do oštećenja kosti i gubitka implantata. Infekcija može nastati zbog loše oralne higijene ili komplikacija nakon postupka, što može ometati proces integracije.
  • Loša kvaliteta kosti: Ako pacijent ima premalo ili lošu kvalitetu kosti, implantat možda neće imati odgovarajući oslonac za uspješnu integraciju. Ovo je često kod osoba s progresivnim gubitkom kosti zbog bolesti desni ili starosti.
  • Preopterećenje implantata: Ako je implantat izložen velikom pritisku, na primjer zbog previše žvakanja, može doći do oslabljene osteointegracije. Preopterećenje može nastati zbog nepravilne funkcije zagriza ili nedovoljno dobrog postavljanja implantata.
  • Pušenje: Pušači imaju veći rizik od problema s implantatima. Nikotin smanjuje protok krvi i usporava proces zacjeljivanja, što može nepovoljno utjecati na uspješnu integraciju implantata.
  • Autoimune bolesti i lijekovi: Neke autoimune bolesti ili lijekovi koji inhibiraju imunološki sustav mogu povećati rizik od odbacivanja implantata. Ove bolesti ili tretmani mogu ometati normalnu reakciju tijela na implantat.

„Alarmi“ koji ukazuju na odbacivanje implantata

U samom početku odbacivanje implantata može proći „ispod radara“. Međutim, kako vrijeme prolazi, mogu se pojaviti određeni simptomi koji ukazuju na problem:

  • Bol i nelagoda: Ako implantat ne prirasta ispravno, može se pojaviti bol ili nelagoda u području implantata, osobito tijekom žvakanja ili pritiska na implantat.
  • Upala i crvenilo: Oko implantata može doći do upale i crvenila, što upućuje na infekcije ili iritacije tkiva.
  • Krvarenje: Neobjašnjivo ili kontinuirano krvarenje iz područja implantata može biti znak infekcije ili problema s integracijom.
  • Mobilnost implantata: Ako implantat postane labav ili se počne pomicati, to je jasan znak da nije došlo do pravilne integracije te bi tijelo moglo odbaciti implantat.
  • Loš zadah: Ako postoji infekcija ili odbacivanje implantata, može doći do lošeg zadaha, što je rezultat prisutnosti bakterija.

A što kad se pojavi problem?

Pojavom bilo kojeg simptoma koji ukazuju na odbacivanje implantata, potrebno je što prije posavjetovati se sa svojim stomatologom. Rano prepoznavanje problema može pomoći u izbjegavanju ozbiljnijih komplikacija, s ponekad je problem moguće riješiti relativno jednostavnim postupcima među kojima su i:

  • Liječenje infekcija: Ako je infekcija uzrok odbacivanja, liječnik će propisati antibiotike i, u nekim slučajevima, morat će ukloniti implantat kako bi se spriječilo širenje infekcije. Nakon što se infekcija izliječi, možda će biti moguće postaviti novi implantat.

 

  • Korekcija kosti: Ako je problem u kvaliteti ili količini kosti, moguće je izvesti postupak nadogradnje kosti, kako bi se stvorio stabilan temelj za novi implantat. Ovaj postupak može pomoći u poboljšanju integracije implantata, osobito u pacijenata koji su doživjeli gubitak kosti.

 

  • Promjena u postupku postavljanja implantata: U slučajevima kad implantat nije pravilno postavljen, potrebno je iznova promisliti o položaju implantata kako bi se osigurala njegova bolja integracija u kosti.

 

  • Prestanak pušenja: Ako je pušenje faktor koji uzrokuje odbacivanje implantata, prestanak pušenja može pomoći u poboljšanju šansi za uspješnu osteointegraciju. To također smanjuje rizik od infekcija i poboljšava cirkulaciju u području desni.

 

  • Pravilna oralna higijena: Održavanje optimalne oralne higijene ključno je za uspjeh implantata. Redovito čišćenje implantata, korištenje zubnog konca i redoviti pregledi mogu spriječiti infekcije i osigurati da implantat ostane stabilan i dugotrajan.

 

Dakle, odbacivanje zubnih implantata je rijetka, ali moguća pojava. Iako su uglavnom vrlo pouzdani te se smatraju stomatološkim postupcima s najmanje komplikacija, uspjeh njihove ugradnje ovisi o nekoliko faktora. Između ostalih, to je i kvaliteta kosti, tehnika postavljanja te zdravlje pacijenta. Iznimno je važno brzo reagirati primijeti li se bilo koji simptom koji ukazuje na problem s implantatom. Naime, pravovremenim liječenjem, prilagodbama i redovitim stomatološkim pregledima moguće je riješiti eventualne probleme i osigurati dugoročni uspjeh implantata.

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Riviera