Dijagnostika je prvi i iznimno važan korak u procesu ugradnje implantata koji počiva na “običnom” i 3D rendgenskom snimanju.
Ponekad, pogotovo kad boli, i sami poželimo da nam stomatolog izvadi zub. Ipak, treba imati na umu da je to postupak za kojim se poseže kad su iscrpljene baš sve ostale mogućnosti njegovog liječenja. A i onda ekstrakcija podrazumijeva pomnu analizu i detaljno osmišljen plan što dalje, odnosno na koji ga način nadomjestiti. Taj dio započinje još prije same “presude” zubu, dijagnostikom koja pokazuje da zubu nema spasa te se time određuje njegova, ali i “sudbina” susjednih zubi te funkcionalnost i estetika usne šupljine pacijenta.
Dakle, prvi korak u dijagnostici predstavlja RTG i(li) CBCT. Riječ je o nezamjenjivim “alatima” u dentalnoj medicini koji stomatolozima omogućuju identifikaciju različitih dentalnih problema.
2D vs. 3D
RTG snimak – bez obzira na to je li riječ o panoramskom snimku obje čeljusti (ortopan) ili pojedinačnog zuba (intraoralna snimka) – stomatologu omogućuje precizan uvid u stanje usne šupljine pacijenta. Naime, ortopan daje uvid u stanje svih zubi i okolnih struktura, dok intraoralna radiografija daje precizan uvid u učinke endodontske terapije (liječenja zubnog živca).
Bez sumnje, rendgenska snimka ima niz prednosti u dentalnoj dijagnostici (brza vizualizacija dentalnih problema, jeftina je, dostupna…), no i veliko ograničenje – dvodimenzionalna je.
Nove tehnologije omogućile su i napredniju dijagnostiku o čemu najbolje svjedoči digitalno rendgensko snimanje – CBCT (Cone Beam Computed Tomography). Riječ je o tehnici snimanja koja omogućava trodimenzionalni prikaz čeljusti, zuba i okolnih struktura te stomatolozima omogućava najprecizniji i najdetaljniji uvid u stanje kosti, zuba i živaca.
Kvaliteta i kvantiteta kosti
Stanje kosti znači zapravo utvrđivanje njezine kvalitete i kvantitete, ključnih faktora dentalnoj medicini, posebno u implantologiji, oralnoj kirurgiji i ortodonciji. Kvaliteta kostiju odnosi se na gustoću, čvrstoću i stabilnost kosti, dok se kvantiteta odnosi na volumen kostiju čeljusti.
O kvaliteti kosti uvelike ovisi uspjeh ugradnje implantata. Naime, gusta i čvrsta kost pruža bolju potporu implantatima, dok kost niske kvalitete može rezultirati komplikacijama poput nedostatka integracije implantata ili povećanog rizika od frakture. Različiti čimbenici utječu na kvalitetu kostiju – od dobi pacijenta, genetike, preko prehrambenih navika i pušenja pa do autoimunih bolesti.
Kvantiteta kostiju, pak, pokazuje ima li uvjeta (prostora) za planirane dentalne postupke. Naime, nedostatak kosti može zahtijevati dodatne postupke poput nadogradnje kosti (augmentacija) ili podizanja sinusa kako bi se osigurala dovoljna količina kosti za ugradnju implantata. A preciznu procjenu kvantitete kostiju moguće je napraviti upravo zahvaljujući CBCT-u.
Prednosti CBCT-a
Kako smo spomenuli, CBCT je posebno važan u implantologiji jer omogućuje stomatolozima procjenu gustoće kostiju, utvrđivanje eventualne patologije kostiju (poput cista ili tumora), upale sinusa ili atrofije. Trodimenzionalni snimak pomaže i u predviđanju potencijalnih problema ili komplikacija poput nedostatka kosti, blizine živaca ili sinusa, pa stomatolozi na temelju njega planiraju odgovarajuće postupke koji će te probleme riješiti ili minimalizirati. Osim toga, CBCT, prije samog postupka ugradnje, omogućava precizno planiranje položaja implantata koji će zadovoljiti sve potrebne uvjete – stabilnost, funkcionalnost i estetiku – ali i određivanje vrste te dimenzije samog implantata.
Dakle, CBCT snimak ključan je u prilagodbi postupaka specifičnim potrebama i anatomiji čeljusti svakog pacijenta što onda rezultira boljim ishodom i, što je najvažnije, zadovoljstvom pacijenta.