Kako svjesna sedacija mijenja iskustvo u zubarskom stolcu?

svjesna sedacija

Svjesna sedacija metoda je koja smanjuje anksioznost, kontrolira bol i omogućuje ugodniji tretman kod stomatologa. Saznajte kako funkcionira i kome se preporučuje.

Imate strah od odlaska zubaru? Niste jedini, a dobra je vijest da postoji rješenje i za taj problem. Riječ je o svjesnoj sedaciji, odnosno stanju smirenosti i smanjene svjesnosti. Primjenom ove tehnike ne dolazi do potpunog gubitka svijesti, već je pacijent cijelo vrijeme budan i komunicira sa stomatologom, a pritom ne osjeća nelagodu, bol ili strah. Sjećanje na stomatološki postupak je djelomično ili ga uopće ni nema, a ovisi o tome je li primijenjena minimalna ili umjerena sedacija.

Dakle, svjesna sedacija znači opuštanje pacijenta tijekom stomatoloških zahvata. Ova metoda ne koristi se samo kod pacijenata s izraženim strahom od zubara, već i kod težih ili dužih zahvata u oralnoj kirurgiji i implantologiji te kod onih koji imaju izražen gag refleks (podražaj na povraćanje).

Za svjesnu sedaciju najčešće se koristi sedativni plin koji se inhalira, a pacijent osjeća smirenost i opuštanje. Druga opcija je primjena lijekova koja pak može biti oralna ili intravenska.

Koje su prednosti i mane svjesne sedacije?

Budući da se pacijenti osjećaju opušteno i mirno jasno je da svjesna sedacija smanjuje tjeskobu i strah, ali i kontrolira bol, no to ne znači da ju nećete osjećati. Nakon što tretman završi, većina pacijenata se brzo oporavi i može nastaviti s uobičajenim aktivnostima.

Iako je svjesna sedacija sigurna i učinkovita, postoje određene okolnosti u kojima možda neće biti odgovarajuća. Na primjer, osobe s respiratornim smetnjama ili alergijama na specifične sedative, trebaju konzultirati stomatologa prije nego što se podvrgnu ovoj metodi. Također, u rijetkim slučajevima, neki pacijenti mogu osjetiti blagu pospanost ili vrtoglavicu nakon tretmana.

Što se zapravo događa u našem organizmu tijekom ove metode?

Svjesna sedacija djeluje tako da deprimira središnji živčani sustav, što znači da se smanjuju njegove funkcije i pacijent postaje smiren i pospan. Iako je pacijent još uvijek budan i svjestan svega što se događa, sedacija čini da se osjećate opušteno te je smanjena nelagoda, bol ili strah koji biste inače mogli osjećati. Kako smo već napomenuli, tijekom zahvata možete normalno komunicirati sa stomatologom, jer ste svjesni, no istovremeno gubite pojam o vremenu te se često stječe dojam da je cijeli postupak prošao puno brže nego što zapravo jest.

Ovom metodom znatno se smanjuju fiziološke reakcije na stres, poput povećanog otkucaja srca i disanja, čime se opuštaju i smanjuju neugodni simptomi kao što su znojenje i prekomjerno izlučivanje sline. Također smanjuje se gag refleks, dok su svi zaštitni refleksi – poput kašljanja i gutanja – i dalje prisutni. Dakle, svjesna sedacija omogućava da cijeli postupak bude ugodniji i manje stresan.

Iz svega navedenog, da se zaključiti da svjesna sedacija predstavlja siguran i učinkovit način da se pacijenti osjećaju opušteno tijekom stomatoloških zahvata, smanjujući strah, nelagodu i bol. Ova tehnika čini stomatološke posjete manje stresnim iskustvom, čime pacijenti mogu redovito održavati svoje oralno zdravlje bez straha od boli.

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Riviera