Search
Close this search box.

Antibiotici – saveznici i u stomatološkom liječenju

Antibiotici

Ogledalca, pincete, bušilice, sonde, sisaljke, pincete, kliješta… To je ono što nam prvo pada na pamet kad planiramo odlazak zubaru zbog bolova u usnoj šupljini. Ipak, uz sve navedeno stomatolog će ponekad propisati – antibiotik. Riječ je o lijeku otkrivenom još 1928. koji ubija ili usporava rast i množenje bakterija, no osim za eliminaciju uzročnika upale, antibiotici se u stomatologiji koriste i za prevenciju. U nastavku donosimo sve što je potrebno znati o upotrebi antibiotika u stomatologiji…

 

Kad su potrebni antibiotici?

Kao i u svim ostalim slučajevima antibiotske terapije, i u stomatološkom je antibiotike potrebno koristiti samo kada ih stomatolog propiše i to sukladno njegovim te uputama proizvođača antibiotika. A zubari ih obično propisuju pacijentima s akutnom upalom i oteklinom zuba ili pak onima koji su podvrgnuti oralnokirurškim zahvatima. Iako se oralnokirurški postupci izvode sa steriliziranom opremom, usna šupljina nije sterilna pa prilikom zahvata bakterije mogu dospjeti do tretiranog područja te uzrokovati upalu. Upravo zato u tim se slučajevima propisuju antibiotici kako bi se spriječila infekcija i potaknulo brže zacjeljivanje.

Osim toga, antibiotici su učinkoviti i kod upale desni koja se može pojaviti oko izbijajućeg zuba (obično umnjaka), a koja može dovesti do infekcije.

 

Jesu li svi antibiotici isti?

Kako smo napomenuli, antibiotici ubijaju ili usporavaju rast i množenje bakterija. Dakle, mogu djelovati na dva načina: tako da uništavaju (baktericidi) ili pak zaustavljaju rast i razvoj bakterija (bakteriostatici).

Osim toga razlikujemo antibiotike i prema spektru djelovanja koji može biti širok (djeluju na više različitih vrsta bakterija) ili pak uzak (specijalizirani za određene bakterije).

Obično se na početku terapije, kad još nije poznato koji tip bakterije je uzrokovao upalu, propisuju antibiotici širokog spektra djelovanja.

 

Antibiotici kao prevencija

Ponekad se (kod pojedinih pacijenata) antibiotici koriste u preventivne svrhe. Riječ je o tzv. premedikaciji, odnosno korištenju lijekova (u ovom slučaju antibiotika) prije neke druge terapije, dakle, kao priprema pacijenta za skorašnju terapiju.

Premedikacija antibioticima preporučuje se samo pacijentima sa značajno oslabljenim imunološkim sustavom. Na taj način se nastoji spriječiti širenje bakterija iz usta u krvotok tijekom stomatoloških zahvata, što, kod pacijenata s oslabljenim imunološkim sustavom, može dovesti do ozbiljnih infekcija.

Riječ je o pacijentima sa srčanim problemima, primjerice onima koji su nedavno preživjeli infarkt ili onima s umjetnim srčanim zaliskom. Premedikacija česta je i kod onih pacijenata koji boluju od dijabetesa ili hemofilije (poremećaja procesa zgrušavanja krvi), onima s ugrađenim umjetnim kukom te onkološkim bolesnicima. Njih je izuzetno važno pripremiti za pojedine stomatološke postupke, odnosno prevenirati pogoršanje njihovog općeg stanja.

 

Mogu li antibiotici odmoći?

Riječ je o moćnom lijeku koji, ovisno o tome kako ga koristimo, može imati i pozitivan i negativan učinak. Zato je jako važno biti oprezan s antibioticima, uzimati ih samo kada su zaista potrebni, pratiti upute liječnika, poštovati vremenske razmake uzimanja doze antibiotika i svakako u tijelo unijeti cijelu propisanu dozu.

Antibiotici nisu analgetici i ne pomažu kod virusnih infekcija. Zapravo upravo kod prehlade, većine grlobolja, većine upala uha te često i kašlja, ne samo da ne pomažu, nego organizmu uvelike otežavaju izlječenje eliminacijom “dobrih” bakterije koje su važne u pravilnom radu imunološkog sustava te produžuju oporavak. Uzimanje probiotika može pomoći u očuvanju ravnoteže crijevne flore tijekom uzimanja antibiotika, smanjujući rizik od gastrointestinalnih nuspojava.

 

Nuspojave

Najčešće nuspojave upotrebe antibiotika su probavne smetnje, alergijske reakcije i gljivične infekcije. Ipak, najozbiljnija posljedica nepotrebne i nepravilne primjene antibiotika je pojava bakterijske rezistencije, odnosno razvoj otpornih bakterijskih sojeva, što uvelike komplicira liječenje budućih infekcija.

 

“Zlatna pravila”

Ono što vrijedi općenito, vrijedi i za stomatološku terapiju antibioticima. Prije svega, važno je pratiti upute liječnika koji propisuje antibiotike te popiti cijelu dozu, čak i ako se osjećate bolje prije negoli završi terapija. To je važno kako bi se osiguralo potpuno ubijanje bakterija i spriječila ponovna infekcije.

Antibiotik nije lijek koji može izliječiti upalu dugoročno. Bez fizičkog uklanjanja uzroka upale (vađenje zuba, liječenje zuba) upala će se ponoviti.

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Riviera