Iako najizdržljiviji i najtvrđi dio ljudskog tijela, zubi su istovremeno i jedan od najranjivijih. Naime, poznato je da je zubna caklina, koja prekriva naše zube, tvrđa čak i od kostiju. No, za razliku od kose ili kože, zubi se ne mogu regenerirati. Jednom kada dođe do oštećenja ili gubitka zuba, to je trajno. Upravo je zato iznimno važno kontinuirano brinuti o zdravlju zubi i to od najranijih dana. Ključno je, dakle, održati oralnu higijenu i to najmanje dva puta dnevno. Naravno, za to nam je potrebna četkica za zube, no koju, iz bogate ponude u gotovo svakoj trgovini, izabrati?
Pri odabiru četkice, važno je voditi računa o tri osnovne stvari – vrsti vlakana, obliku i veličini glave četkice te njezinoj ručki.
-
Vrsta vlakana
Četkice za zube obično dolaze s mekim, srednje tvrdim ili tvrdim vlaknima. Stručnjaci preporučuju korištenje četkica s mekim vlaknima, jer tvrđa vlakna mogu oštetiti zubnu caklinu i desni, osobito ako se četkica koristi previše agresivno. Mekša vlakna su nježna, ali i dovoljno učinkovita za uklanjanje plaka i održavanje zdravlja zuba.
Uglavnom, četkice s mekim vlaknima preporučuju se za desni osjetljive na bol ili za osjetljive zube, a mana im je što imaju najmanji učinak čišćenja. Kad je u pitanju uklanjanje naslaga, najučinkovitije su četkice s tvrdim vlaknima, no njihovim korištenjem možemo ošteti zubnu caklinu ili desni. Zlatnu sredinu predstavljaju četkice za zube sa srednje tvrdim vlaknima. U svakom slučaju, treba imati na umu da ako koristimo četkice s mekim vlaknima, trebamo dulje četkati zube.
-
Oblik i veličina glave četkice
Svakako treba obratiti pažnju na to da glava četkice odgovara našim ustima i omogućava lakši pristup svim površinama zuba, uključujući i one stražnje. U tom smislu, treba istaći da manja glava omogućava bolju kontrolu i preciznost prilikom četkanja.
Što se samog oblika glave četkice tiče, treba reći da električne četkice za zube imaju okrugle, rotacijske, dok tradicionalne (i sonične četkice čije su glave manje od tradicionalnih) karakteriziraju izduženi ili pak ovalni oblici glave četkice.
-
Ručka četkice
Budući da četkicu koristimo nekoliko puta dnevno, nije zgorega potražiti onu koja će nam omogući lakše manevriranje četkicom u ustima. Hoće li to biti ona s ergonomskom ručkom, protuklizajućim slojem ili nečem trećem, ovisi o osobnim preferencijama.
Električne četkice
Zbog učinkovitosti i jednostavnosti upotrebe, vrlo su popularne i električne četkice za zube. Iako nešto skuplje od običnih ručnih četkica, električne četkice mogu biti izvrsna opcija za svakodnevno pranje zubi. Naime, električne četkice pružaju brže i konzistentnije pokrete od ručnih četkica, što znači i učinkovitije uklanjanje plaka pa onda i manji rizik od karijesa i bolesti desni. Potvrđuju to i brojna istraživanja koja su pokazala da električne četkice mogu biti do 20 posto učinkovitije u uklanjanju plaka u usporedbi s ručnim četkicama.
Osim roga, električne četkice su lakše za upotrebu, jer samostalno obavljaju većinu posla, no zahtijevaju baterije ili punjenje, što može biti nepraktično ako zaboravimo napuniti četkicu prije upotrebe.
Kako i koliko dugo četkati zube
A kad četkicu odaberemo, treba znati i kako je upotrijebiti. Stručnjaci savjetuju nježne kružne pokrete te izbjegavanje grubog struganja koje može oštetiti caklinu i desni. Četkanje zubi s previše sile može uzrokovati povlačenje desni i eroziju cakline. Također, ne smijemo zaboraviti na četkanje i unutrašnje površine zubi, kao i jezika, jer na njemu također mogu ostati bakterije koje uzrokuju loš zadah.
Zube bi trebalo četkati najmanje dvije minute, pri svakom pranju što je dovoljno vremena da se očisti svaki zub, ukloni plak i smanji rizik od karijesa i bolesti desni.
Ne zaboravimo na zubni konac
Naravno, osim četkanja, potpuna oralna higijena podrazumijeva i korištenje zubnog konca, najbolje jednom dnevno. Njime uklanjamo plak i ostatke hrane između zuba, gdje četkica ne može doseći.
Zubi su nevjerojatno izdržljivi, ali nisu neuništivi. Odabirom prave četkice za zube, redovitim i pravilnim četkanjem te korištenjem zubnog konca, možemo značajno smanjiti rizik od bolesti zubi i desni te postići zdrav i lijep osmijeh.