Ortodont vam je preporučio nošenje ortodontskog aparatića, no oni su vam – iako ih sve više vidite na zubima prijatelja, poznanika ili tek prolaznika – velika nepoznanica? Evo što biste trebali znati prije prvog konkretnog dogovora sa specijalistom ortodoncije…
Zašto nositi aparatić?
Funkcija ortodontskih aparatića prilično je jasna: njima se ispravlja položaj zuba te rješavaju problemi s čeljusti (nepravilni). Osim toga, ortodontska terapija ima pozitivan učinak na oralnu funkciju (žvakanje, gutanje, govor). Ne treba zaboraviti da pravilno postavljeni zubi uvelike olakšavaju održavanje oralne higijene, a time i smanjuju rizik od karijesa, gingivitisa i drugih problema s desnima. Sve to na kraju rezultira onime što prvo zamjećujemo na ljudima – lijepim osmjehom i samopouzdanjem koji dolazi s njim.
Dakle, nema sumnje, obično dugotrajna, ortodontska terapija se isplati jer dugoročno doprinosi boljoj kvaliteti života osobe koja joj podvrgnuta. Tom spoznajom spremni ste na sljedeći korak, a to je odabir aparatića. Naravno, važna odluka donosi se u razgovoru s ortodontom koji će, s obzirom na konkretnu situaciju kod pojedinog pacijenta, predložiti više ili pak sugerirati jednu vrstu aparatića, a prije tog razgovora bilo bi dobro znati koje sve vrste ortodontskih aparatića postoji i koje su im karakteristike.
Koliko vrsta aparatića ima?
Nove tehnologije pružaju i nove mogućnosti u ortodonciji. To znači da se broj vrsta aparatića povećava, no ipak možemo izdvojiti dvije osnovne vrste aparatića: fiksni i mobilni aparatići.
Fiksni aparatići
Najpoznatija je i najčešće korištena vrsta aparatića. Bez obzira na vrstu materijala od kojeg su izrađeni (metalni, keramički…), sastoje se od tzv. bravica koje se lijepe na svaki zub te tanke metalne žice koja prolaze kroz bravice i povezuju ih. Upravo te žice imaju ključnu ulogu u postizanju željenog pomicanja zuba.
I fiksnih aparatića ima nekoliko vrsta i to s obzirom na vrste bravica koje se na njima nalaze te na materija od kojeg su napravljene.
Dakle, razlikujemo:
• klasične bravice – one na kojima je žica pričvršćena gumicom ili žicom;
• samoligirajuće bravice – imaju utor kroz koji se žica provuče te ju nije potrebno dodatno pričvrstiti.
Osim po način pričvršćivanja žice, bravice se razlikuju i po materijalu od kojih su napravljene pa mogu biti:
• čelične,
• keramičke,
• plastične…
Mobilni aparatići
Lako se skidaju, no da bi bili djelotvorni, potrebno ih je nositi većinu dana. Ova vrsta aparatića najčešće se koristi kod djece, dok je čeljust još u razvoju. Nose se samo u mješovitoj denticiji da olakšaju terapiju fiksnim aparatićem.
I među mobilnim aparatićima razlikujemo više različitih i to s obzirom na namjenu, željeni cilj ili načinu nošenja. Ipak, najčešće se govori o dvije vrste mobilnih aparatića:
• monomaksilarni (dvodijelni) aparatići – sastoje se od dvije naprave, po jedne za svaku čeljust;
• bimaksilarni (jednodijelni) aparatići – sastoje se od jedne naprave koja istovremeno obuhvaća i djeluje na gornju i donju čeljust.
Prozirni aparatići (aligneri)
U posljednje vrijeme sve se više izrađuju prozirni aparatići, zapravo niz udlaga koje se postepeno prilagođavaju novom položaju zuba kako bi tretman završio idealnim osmijehom.
Svaka se udlaga koristi dva tjedna, tijekom kojih se zubi postepeno pomiču sve do željenog položaja, a redovite kontrole kod doktora osiguravaju napredak. Ako ortodont ne sugerira drugačije, redovite je preglede potrebno obavljati svakih 6 do 8 tjedana.
Invisalign udlage nose se 20 do 22 sata dnevno, a skidaju se jedino tijekom jela te pranja zubi čime je riješen problem najvećeg problema klasičnih aparata – otežana oralna higijena te posljedično pojava karijesa i ostalih dentalnih problema.
Sve ostalo što vas zanima, moguće je saznati na pregledu kod ortodonta. Naručite se ovdje.