Search
Close this search box.

Zubni implantati

implantati

Bolest, trauma ili bilo što drugo zbog čega smo izgubili jedan ili više zubi nije razlog da odustanemo od širokog osmijeha uobičajene prehrane, jasnog izgovora… Tu su implantati – trajne zamjene za izgubljene zube.

Potreba nadomještanja izgubljenih zubi postajala je, čini se, otkad postoji i čovjek. O tome svjedoče arheološki nalazi na temelju kojih danas znamo da se prije 4000 godina, u drevnoj Kini, izgubljeni zub zamjenjivao kvačicom od bambusa, dok su se prije 2000 godina u Egiptu za istu svrhu koristili plemeniti metali i bjelokost, a neki nalazi upućuju na to da se pribjegavalo i transplantaciji ljudskih zubi. U 7. stoljeću srednjoameričko pleme Maya zube je nadomještalo školjkama, a era moderne implantologije započela je ’50-ih godina prošlog stoljeća i to zahvaljujući – ortopedu! Naime, švedski specijalist ortopedije Per-Ingvar Brånemark 1952. posvetio se proučavanju koštane regeneracije i slučajno otkrio sposobnost titanija da se poveže s ljudskim kostima. Značilo je to revoluciju u implantologiji – stomatološkoj grani koja se bavi postavljanjem dentalnih implantata.

 

I funkcionalnost i estetika

Danas je implantologija sveprisutna diljem svijeta jer pacijentima vraća funkcionalnost na koju su navikli, a ima i značajnu estetsku funkciju. Treba svakako spomenuti da implantologija ne pomaže samo pojedincima koji su izgubili zube zbog bolesti desni, karijesa ili ozljeda, već je korisna i u mnogim drugim situacijama. Primjerice, kod pacijenata koji nose proteze, dentalni implantati mogu poslužiti kao stabilna osnova za fiksiranje proteza te vratiti im sigurnost pri žvakanju i govorenju.

Suvremeni dentalni implantati izrađeni su od visokokvalitetnih materijala poput titanija ili cirkonija, što ih čini izuzetno trajnima i pouzdanim rješenjem za zamjenu izgubljenih zuba.

Dakle, funkcionalnost i estetika glavne su prednosti ugradnje implantata, a njima svakako treba pribrojati i – trajnost. Naime, za  razliku od tradicionalnih protetskih rješenja poput mostova ili parcijalnih proteza, dentalni implantati integriraju se s kostima čeljusti, pružajući stabilnu osnovu za zube koji će, uz pravilnu njegu i održavanje, trajati godinama, pa čak i desetljećima.

 

Individualni pristup

Osim toga, implantologija omogućuje personalizirani pristup svakom pacijentu. Svaki slučaj zahtijeva pažljivu procjenu i planiranje kako bi se osiguralo najbolje moguće rješenje za individualne potrebe i ciljeve pacijenta.

Dakle, implantologija predstavlja revolucionarnu disciplinu u stomatologiji. Od povijesnih otkrića do suvremenih inovacija, ova grana stomatologije nastavlja napredovati i pružati trajna rješenja za gubitak zuba, poboljšavajući tako kvalitetu života i samopouzdanje svakog pojedinca koji se odluči za ovaj postupak.

 

Što je implantat?

Riječ je o malom vijku koji zamjenjuju korijen zuba i čine čvrstu podlogu za umjetni zub. Obično je to titanski vijak koji se ugrađuje u čeljust kako bi zamijenila izgubljeni zubni korijen. Na nju se potom postavlja krunica ili most čime se nadomješta izgubljena zubna struktura.

Sam proces njihove ugradnje sastoji se od nekoliko koraka različite duljine trajanja, a ukupno može trajati od nekoliko mjeseci do godine dana.

 

Tko je kandidat za implantat?

Bez obzira na uzrok, odluka o ugrađivanju implantata donosi se nakon temeljite dijagnostike, a početak postupka velike ovisi o dobi i zdravlju pacijenta. Naime, ako je riječ o mlađem pacijentu koji još nije dosegao zrelost kostura (što se postiže oko 20. godine života), potrebno je pričekati da čeljust  potpuno izraste. Osim toga, ako je oralno zdravlje narušeno, potrebno je prvo provesti liječenje, a u nekim će slučajevima prije ugradnje možda biti potrebna nadogradnja čeljusne kosti (augmentacija).

 

Komplikacije

Iako su zubni implantati općenito siguran i uspješan postupak, moguće su komplikacije tijekom zahvata. To uključuje rizik od infekcije na mjestu operacije, ozljedu živaca ili oštećenje susjednih zuba. Važno je da postupak izvodi iskusni liječnik koji će znati kako rizik učiniti minimalnim.

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Dogovorite svoj pregled

ili nas nazovite na broj telefona:

Riviera